·         Wyspecjalizowani inżynierowie ds. oceny wrażeń zapachowych testują materiały zastosowane w nowym modelu Qashqai w rzeczywistych warunkach, aby osiągnąć pożądany „zapach nowego samochodu”

·         Od skóry najwyższej jakości po polimery – każdy komponent jest poddawany rygorystycznej ocenie. Ta alchemia nauki i rzemiosła ma zapewnić nabywcom samochodu bogate i wyjątkowe doznania w czasie podróży, bez żadnych kompromisów

·         Wrażenia zapachowe są jednym z kluczowych elementów w procesie projektowania każdego samochodu Nissana. Specjalne zespoły z całego świata dbają o najwyższą jakość produktów, by spełnić oczekiwania klientów

PARYŻ – Jednym z ważnych elementów rygorystycznych procedur projektowania, rozwoju oraz testowania nowego Nissana Qashqai było kryterium zapachu we wnętrzu auta.

„Zapach nowego samochodu” jest kluczowym atrybutem każdego nowego auta, a inżynierowie Nissana dołożyli wszelkich starań, aby sprawić, że będzie on idealny. Stanowi on ważny element budujący u klientów poczucie dumy z posiadania nowego pojazdu.

Peter Karl Eastland jest głównym inżynierem ds. wrażeń zapachowych w Nissan Technical Centre Europe. Skromna nazwa stanowiska nie odzwierciedla wyjątkowej i być może zaskakującej roli, jaką Peter odgrywa w tworzeniu europejskiej gamy samochodów Nissana.

Efekty jego ostatnich prac można sprawdzić w nowym Nissanie Qashqai, który trafił do sprzedaży w Europie w lipcu br. Szczególną uwagę zwrócono w nim na podniesienie komfortu w kabinie – od wyposażenia i wykończenia, przez dobór odpowiednich materiałów, w tym nowej skóry najwyższej jakości, po przyjazną dla użytkownika technologię. Dbałość o szczegóły przy dopracowywaniu każdego aspektu nowego modelu znajduje odzwierciedlenie także w niezwykle istotnej kwestii, jaką jest zapewnienie odpowiedniego, niezakłóconego wrażenia zapachowego na pokładzie.

Dopełnieniem tytułu magistra chemii w dziedzinie medycyny sądowej, uzyskanego na uniwersytecie w Leicester w Wielkiej Brytanii, jest fakt, że Peter obdarzony jest niezwykle wyostrzonym zmysłem węchu. To dar, z którego zdał sobie sprawę już w młodym wieku.

Wraz z zespołem złożonym z innych inżynierów i techników Peter jest odpowiedzialny za zagwarantowanie, że zapachy we wnętrzu nowego samochodu Nissana zostaną dobrze przyjęte przez klientów.

Naszym celem jest dostarczanie najlepszych doznań sensorycznych naszym klientom. Podczas gdy gusty i preferencje zmieniają się z czasem, to zapach pozostaje kwestią niezmienną. Dlatego też nasza praca polega między innymi na doborze materiałów idealnych pod względem zapachu, aby móc uzyskać harmonię wszystkich zmysłów” – mówi Peter Karl Eastland, główny inżynier ds. wrażeń zapachowych w Nissan Technical Centre Europe.

Proces uzyskania pożądanych doznań zapachowych łączy w sobie obiektywne i subiektywne kryteria, i jest przedmiotem rygorystycznej, niezwykle szczegółowej procedury, która gwarantuje osiągnięcie idealnego „zapachu nowego samochodu”.

Zapach nowego samochodu jest nie tylko wynikiem procesu produkcyjnego. W pracach nad nowym samochodem poświęcamy długie miesiące, aby starannie przeanalizować wykorzystanie materiałów i substancji chemicznych, w tym tkaniny pokrywającej siedzenia, klejów oraz polimerów, aby upewnić się, że ich połączenie nie spowoduje nieprzyjemnego zapachu dla pasażerów” – powiedział David Moss, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju w regionie AMIEO.

Jest to dowód na ogromne zaangażowanie Nissana, aby doświadczenie posiadania nowego samochodu dokładnie odpowiadało oczekiwaniom klientów, również w tak szczególnej dziedzinie jak zapach” – dodaje David.

We współpracy z zespołami inżynierskimi i produkcyjnymi, Peter i jego zespół testują wszystkie materiały, takie jak na przykład miękki materiał zastosowany w siedzeniach pokrytych trójwymiarowym pikowanym wzorem diamentu w nowym Nissanie Qashqai. Testy prowadzone są w warunkach rzeczywistych, bo właściwości chemiczne – takie jak zapach – mogą zmieniać się, np. wraz ze zmianą temperatury. W przypadku gdy okaże się, że nowy materiał czy substancja chemiczna mają negatywny wpływ na ogólną atmosferę w kabinie, Peter i jego koledzy z zespołu poszukują alternatywy, która nie zaburzy idealnego zapachu nowego samochodu.

Gdy dobieram materiały, zawsze skupiam się na potrzebach klientów. Każda zmiana lub nowy projekt sprawiają, że nowe zapachy muszą zostać uwzględnione w ramach szerszej oceny skutków wprowadzonej zmiany” – dodaje Peter.

Peter nie jest jedynym ekspertem od zapachu w Nissanie – współpracuje on ze swoimi odpowiednikami w innych ośrodkach technicznych Nissana w Atsugi (Japonia) oraz Farmington Hills (Stany Zjednoczone). Istnienie globalnego standardu „wrażenia zapachowego” Nissana podkreśla szczególne przywiązanie marki do detali, które gwarantują, że cała gama produktów marki spełnia najwyższe standardy jakości.

Peter, który dołączył do programu Nissana dla absolwentów w 2016 roku, już wtedy żywo interesował się światem motoryzacji. Jego olfaktoryczne talenty sprawiły, że stał się naturalnym kandydatem na stanowisko głównego inżyniera ds. wrażeń zapachowych po objęciu nowej funkcji przez jego poprzednika.

„Źródłem satysfakcji z wykonywanego zawodu jest dla mnie praca z niezwykle inteligentnymi ludźmi, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach. To jest jak dzielenie się wiedzą przez osmozę. To dla mnie niezwykle istotne móc czerpać z wiedzy pracujących tutaj inżynierów i techników, kiedy wspólnie dopracowujemy najdrobniejsze szczegóły. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nowy model Nissana był źródłem dumy, satysfakcji i przyjemności dla naszych klientów w czasie każdej podróży” – wyjaśnił.

Więcej informacji na temat pracy Petera Karla Eastlanda oraz tego, co to znaczy mieć dobrze „wytrenowany” nos pokazuje film „dzień z życia”, a historię Petera można znaleźć pod linkiem: https://europe.nissanstories.com/en/releases/nose-of-nissan-en (wersja angielska).

Więcej na temat nowego Nissana Qashqai i pozostałych produktów Nissana znajduje się na stronie www.nissan.pl.

###

Nissan w Europie

Nissan posiada jedną z najbardziej kompleksowych ofert w Europie spośród producentów samochodów z innych kontynentów. Firma zatrudnia ponad 16 000 osób w lokalnych ośrodkach projektowo-rozwojowych, produkcji, logistyce oraz sprzedaży i marketingu.  W 2019 roku w zakładach Nissana w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji wyprodukowano łącznie 465 000 samochodów, w tym wielokrotnie nagradzane crossovery, pojazdy użytkowe oraz elektrycznego Nissana LEAF. Dążąc do osiągnięcia celu, jakim jest zerowa emisja zanieczyszczeń i zerowa liczba ofiar śmiertelnych na drogach, dzięki swojej wizji inteligentnej mobilności Nissan jest liderem w tej dziedzinie. Wyznacza ona kierunek prac firmy nad nowymi produktami i technologiami. Najważniejsze decyzje firmy dotyczące napędu pojazdów, ich prowadzenia oraz integracji ze społeczeństwem są podejmowane z uwzględnieniem kompleksowego podejścia do mobilności.

Więcej informacji na temat naszych produktów, usług i zaangażowania na rzecz zrównoważonej mobilności znajduje się na stronie nissan-global.com. Zapraszamy także na nasze konta w serwisach Facebook, Instagram,TwitterLinkedIn oraz do oglądania najnowszych materiałów wideo na YouTube.

Komunikat opublikowany przez Nissana