NISSAN BladeGlider: tajemnica znakomitych osiągów 

 

Nissan zaprezentował swój najnowszy koncepcyjny samochód sportowy, model BladeGlider, który zakwestionuje tradycyjne myślenie o właściwościach jezdnych, hamowaniu i rozkładzie mas w samochodzie o sportowych osiągach. NISSAN BladeGlider ma niespotykanie wąski rozstaw przednich kół. Cały przód jest zresztą znacznie węższy niż tył, przez co z góry pojazd przypomina samolot ze skośnymi skrzydłami. Podobną konstrukcję z wąskim rozstawem przednich kół zastosowano w Nissanie ZEOD RC („samochód wyścigowy z zerową emisją na żądanie"), który weźmie udział w przyszłorocznym wyścigu Le Mans w kategorii „Garage 56". W trakcie prac nad BladeGliderem konsultowano się również z Benem Bowlby'm, dyrektorem ds. innowacji w sporcie samochodowym w firmie Nissan i projektantem Nissana ZEOD RC.

Każdy, kto po raz pierwszy zobaczy wąski rozstaw przednich kół, jest sceptyczny wobec właściwości jezdnych takiego pojazdu" - powiedział Bowlby. „Koncepcja ta sprawdziła się jednak na torze wyścigowym - auto pod względem szybkości nie ustępuje rywalom. Jestem pewien, że BladeGlider także początkowo będzie traktowany sceptycznie, ale po kompleksowych testach na torze z udziałem kierowców wyścigowych wiemy już, że ma on spore szanse zostać seryjnym samochodem o najlepszych właściwościach jezdnych na świecie". 

Bowlby przedstawił także korzystny wpływ konstrukcji z wąskim rozstawem przednich kół i szerokim rozstawem kół tylnych na osiągi BladeGlidera.

 

Przyspieszenie

Rozkład masy BladeGlidera pomaga mu w szybkim i efektywnym ruszaniu z miejsca oraz gwałtownym przyspieszaniu w czasie jazdy. Wynika to głównie z faktu, że w tym samochodzie tylne opony są znacznie szersze niż przednie. Większej sile trakcyjnej towarzyszy więc lepsza przyczepność. Szeroki rozstaw tylnych kół umożliwił także umieszczenie praktycznie wszystkich cięższych podzespołów, w tym dwóch silników elektrycznych i akumulatorów litowo-jonowych, a nawet samych pasażerów, między tylnymi kołami. W rezultacie większość masy samochodu (w tym przypadku 70 procent) obciąża bezpośrednio dwa napędzane koła. Dlatego kiedy moc jest przekazywana na tylne koła, wykazują one bardzo niewielką tendencję do utraty przyczepności. Tylne opony w rozmiarze 285/35 niemal wgryzają się w asfalt, zapewniając bardzo efektywne rozpędzanie BladeGlidera, który jest konstrukcją z centralnie umieszczonym silnikiem i tylnym napędem.

Dzięki ekstremalnie zwężonemu przodowi z wąskimi oponami o rozmiarze 100/80, czołowy opór powietrza jest minimalny. Współczynnik oporu aerodynamicznego BladeGlidera należy do najniższych wśród koncepcyjnych samochodów zaprojektowanych z myślą o eksploatacji na zwykłych drogach.

Kolejna korzyść z wąskiego przodu to mniejsza masa. Dzięki mniej licznym i mniejszym podzespołom masa BladeGlidera w stanie gotowym do jazdy jest znacznie niższa w porównaniu z samochodem o podobnych wymiarach i z tradycyjnie skonstruowanym przodem.

 

Właściwości jezdne

Najbardziej imponująca i godna uwagi przewaga BladeGlidera nad jego tradycyjnymi rywalami dotyczy właściwości jezdnych. Entuzjaści tradycyjnych samochodów sportowych będą zachodzić w głowę, jak pojazd z tak wąskim rozstawem przednich kół może sprawnie pokonywać zakręty, ale odpowiedź okazuje się stosunkowo prosta. Węższy rozstaw przednich kół w BladeGliderze to także mniejsze ich obciążenie. Założenie jakoby większa masa przypadająca na przednią oś zapewniała lepszą przyczepność okazuje się błędne. Oczywiście przy bardzo szerokich oponach dodatkowa masa może skutkować zwiększeniem przyczepności, ale nie jest to zbyt efektywne rozwiązanie i nie zawsze sprawdza się w praktyce. Na przykład samochody z mocno dociążonym przodem mają tendencję do podsterowności - tracą przyczepność przednich kół, a wówczas samochód nie skręca tak, jak chciałby kierowca. Węższe przednie opony BladeGlidera ułatwiają pokonywanie ciaśniejszych zakrętów, ponieważ spoczywa na nich tylko 30 procent masy pojazdu. Dodatkową korzyścią jest mniejszy wysiłek przy obracaniu kierownicą, a także poczucie większej bezpośredniości i precyzji działania układu kierowniczego.

Wąski rozstaw przednich kół przekłada się także na ograniczone do minimum zmiany bocznego obciążenia w zakrętach, przy czym dotyczy to zarówno przednich, jak i tylnych kół. W samochodach z szerszym rozstawem przednich kół w trakcie pokonywania zakrętu następuje gwałtowne przeniesienie obciążenia na opony po zewnętrznej stronie łuku, podczas gdy opony po wewnętrznej stronie są praktycznie nieobciążone. W takiej sytuacji za utrzymanie kierunku jazdy na łuku drogi odpowiada tylko jedna opona. W BladeGliderze obydwie przednie opony utrzymują dobry kontakt z nawierzchnią i przenoszą prawie takie same obciążenia - zupełnie jakby stanowiły jeden element. Efektywność wykorzystania każdej opony na zakręcie podnosi też niezależny układ zawieszenia kół.

Wyjątkowo dobre właściwości jezdne BladeGlidera to także zasługa dużego rozstawu tylnych kół z szerokimi oponami. Zapewniają one stabilne i mocne oparcie, podczas gdy przednie koła skutecznie nadają kierunek przedniej części pojazdu. Wyobraźmy sobie ciężki młot leżący na ziemi. Spróbujmy przesunąć jego trzonek w żądanym kierunku. Można to zrobić relatywnie małym wysiłkiem, ponieważ metalowy obuch zapewnia solidne podparcie. W BladeGliderze ten efekt może zostać wzmocniony przez wektorowanie momentu obrotowego (rodzaj udoskonalonego mechanizmu różnicowego z ograniczonym poślizgiem). Funkcję tę można zaprogramować w silnikach elektrycznych wbudowanych w tylne koła, tak aby wspomagała ona ustawianie kierunku, w którym powinien być zwrócony przód samochodu.

 

Hamowanie

Inaczej niż w tradycyjnych samochodach, w przypadku BladeGlidera za hamowanie odpowiadają przede wszystkim hamulce przy tylnych kołach. Dlatego są one większe i mocniejsze od hamulców kół przednich (czyli odwrotnie niż we wszystkich innych samochodach drogowych). Takie rozwiązanie jest niezwykle skuteczne przy hamowaniu z dużej prędkości, ponieważ szersze opony, na których opiera się większość masy pojazdu, zapewniają doskonałą przyczepność przy wytracaniu prędkości. W układzie, w którym tylne opony wykonują większość pracy w trakcie przyspieszania i hamowania, a przednie opony zapewniają przyczepność w zakrętach, ogólny rozkład obciążenia na wszystkie punkty kontaktu z nawierzchnią jest idealny: przednie koła sterują samochodem, a tylne go napędzają i hamują.

 

Szczególne zalety

Pozycja kierowcy pośrodku kokpitu i w pobliżu tylnych kół sprawia, że otrzymuje on precyzyjną i bezpośrednią informację zwrotną z podwozia BladeGlidera. Ewentualna utrata przyczepności przez przednie lub tylne koła jest natychmiast sygnalizowana kierowcy, dzięki czemu ma on dostatecznie dużo czasu na korektę toru jazdy.

Kolejna korzyść to bardzo wolne tempo zużywania się opon. Każda opona, zarówno z tyłu, jak i z przodu, wykonuje jednakową pracę, dlatego ogumienie zużywa się bardziej równomiernie. W tradycyjnych samochodach zużycie opon często postępuje nierówno, natomiast BladeGlider nie wymaga tak częstej zmiany ogumienia, jak w przypadku zwykłego samochodu, nawet przy agresywnym i dynamicznym stylu jazdy.

 

 

Nissan Motor Co.

Nissan Motor Co. Ltd., druga co do wielkości firma motoryzacyjna w Japonii, ma główną siedzibę w Jokohamie i należy do koncernu Renault-Nissan. Firma Nissan zatrudnia na całym świecie około 236 000 pracowników, a w roku obrachunkowym 2012 sprzedała ponad 4,9 miliona pojazdów, generując przychód w kwocie 9,6 biliona jenów (116,16 mld dolarów amerykańskich). Nissan posiada w swojej kompleksowej ofercie ponad 60 modeli dostępnych pod markami Nissan oraz Infiniti. W 2010 roku Nissan wprowadził do oferty model LEAF i pozostaje liderem w segmencie pojazdów bezemisyjnych. Nissan LEAF jest pierwszym masowo produkowanym w pełni elektrycznym samochodem oferowanym na całym świecie, a obecnie jest także najlepiej sprzedającym się samochodem z napędem elektrycznym w historii.

 

Więcej informacji na temat produktów i usług Nissana oraz zaangażowania marki na rzecz mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju znajduje się na stronie http://www.nissan-global.com/EN/

Komunikat opublikowany przez Nissana