LEKKIE POJAZDY DOSTAWCZE NISSANA: MODEL DLA BIZNESU

 

 Od pickupów, poprzez kompaktowe vany, kombi i wersje skrzyniowe, aż do dużych ciężarówek -

Dział Lekkich Pojazdów Dostawczych Nissana oferuje modele spełniające potrzeby każdej firmy

  • Szeroki asortyment pojazdów dla klientów o zróżnicowanych potrzebach
  • Niskie koszty eksploatacji poszczególnych modeli
  • Specjalistyczne zabudowy objęte pełną gwarancją Nissana

HANOWER (17 września 2012 r.) - Nissan dysponujący najszerszą ofertą lekkich pojazdów dostawczych na europejskim rynku może zaoferować idealny model dostosowany do specyfiki każdego odbiorcy.

Od docenionego licznymi nagrodami kompaktowego vana NV200 - który wkrótce będzie dostępny także w wersji elektrycznej - do 8-tonowego Atleona, poprzez pickupy, kombi, furgony, samochody dostawcze z zabudową kontenerową, wywrotki i nadwozia skrzyniowe w najróżniejszych rozmiarach i konfiguracjach, Dział Lekkich Pojazdów Dostawczych sprosta potrzebom każdej firmy.

 

Wśród pojazdów eksponowanych w Hanowerze znajdzie się przynajmniej jeden egzemplarz każdego modelu.

 

NV400

Najnowszy model z oferty lekkich pojazdów dostawczych Nissana jest w sprzedaży od niespełna roku, ale już wypracował sobie solidną renomę jako jeden z najsolidniejszych i najbardziej uniwersalnych pojazdów tego typu na rynku.

Opracowany wspólnie z partnerem z Sojuszu, firmą Renault, NV400 zwraca uwagę coraz popularniejszą estetyką przodu „balanced angle strut" podkreślającą etos ciężkiej pracy, do jakiej został stworzony. Charakterystyczne elementy tej estetyki to wyrazista maska, przednie błotniki, reflektory ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej oraz grill i przedni zderzak.

 

Jako jeden z najbardziej urozmaiconych pod względem liczby wersji model na rynku NV400 jest dostępny z przednim lub tylnym napędem, w czterech długościach, trzech wysokościach oraz z pojemnością przestrzeni ładunkowej od 8 do 17 m3 (furgony) oraz od 20 do 22 m3 (zabudowy kontenerowe).

Wszystkie trzy silniki to skonstruowane w ramach Sojuszu czterocylindrowe jednostki wysokoprężne 2.3 dCi, którym mogą towarzyszyć sześciobiegowe przekładnie manualne lub zautomatyzowane. Silniki różnią się mocą: od 100, poprzez 125 do 150 KM (odpowiednio 74, 92 i 107 kW) oraz wartościami maksymalnego momentu obrotowego: 285, 310 i 350 Nm.

 

Do najważniejszych atutów pojazdu należą niskie koszty eksploatacji wynikające z obniżonej emisji spalin, niewielkiego zużycia paliwa i wydłużonych okresów międzyprzeglądowych. Samochód charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa biernego i czynnego dzięki takiemu wyposażeniu, jak ABS z EBD i układem wspomagania hamowania awaryjnego w standardzie, ESP (standard z napędem na tylne koła i opcja z napędem przednim) oraz czołowe i boczne poduszki powietrzne.

 

Mimo że model jest na rynku dopiero od kilku miesięcy, Nissan nieustannie go rozwija i już wprowadził kilka ulepszeń, takich jak dalsze ograniczenie emisji CO2 i zużycia paliwa w silnikach o mocy 100 i 125 KM.

 

Ulepszenia te są efektem szeregu zmian technicznych w silniku i jego osprzęcie, takich jak nowa pompa oleju i wspomagania układu kierowniczego, lepsza sprawność cieplna oraz zmodyfikowane parametry oleju w skrzyni biegów, a także wprowadzenie opon o obniżonych oporach toczenia.

 

Dzięki tym zabiegom udało się znacznie obniżyć emisję CO2. Najniższa jej wartość to 197 g/km, czyli o 16 g/km mniej niż poprzednio - w wersjach z silnikiem 125 KM - natomiast zużycie paliwa w cyklu mieszanym spadło o 0,6 l/100 km. Oprócz korzystnego wpływu na środowisko, zmiany te oznaczają dalszy spadek kosztów eksploatacji: szacuje się, że oszczędności mogą sięgnąć nawet 3000 euro w ciągu trzech lat.

 

Kolejne nowości to zmodernizowane radio ze standardowym gniazdem USB i modułem Bluetooth. Stacja dokująca do smartphone'a jest dostępna w ofercie akcesoriów.

 

Zawieszenie pneumatyczne można zamówić w pojazdach z napędem przednim: vanie, wersji z nadwoziem skrzyniowym i 4-drzwiową kabiną oraz w wersji sprzedawanej jako nadwozie do zabudowy. Z kolei wersje 3,5-tonowe z tylnym napędem i bliźniaczymi kołami na tylnej osi mogą holować przyczepę o masie do 3,5 tony.

 

Dla zapewnienia klientom szerokiego wyboru silnik 100 KM jest teraz dostępny w wersji skrzyniowej z kabiną 2- lub 4-drzwiową, z nadwoziem do zabudowy oraz w wersji z nadwoziem skrzyniowym z opuszczanymi burtami. U dealerów można także zamawiać nowe rodzaje zabudowy nadwozia z fabrycznym atestem i standardową trzyletnią gwarancją Nissana. Są to jedno i trzystronne wywrotki, nadwozia kontenerowe o kubaturze 20 i 22 m3, siedmiomiejscowe wersje osobowe oraz zabudowy skrzyniowe z opuszczanymi burtami.

 

 

Navara

Wychodząc naprzeciw Europejskim firmom zmagającym się z kryzysem Nissan wprowadza nową, oferowaną w bardzo przystępnej cenie podstawową wersję popularnego pickupa Navara.

 

Samochód został opracowany specjalnie pod kątem walorów praktycznych, solidności i funkcjonalności pickupa dostępnego w cenie na miarę obecnych czasów. Nowy model występuje w wersji ze słabszą wersją cenionego czterocylindrowego diesla 2.5 dCi common rail, rozwijającego moc 144 KM i 350 Nm momentu obrotowego.

 

Maksymalna prędkość samochodu wynosi 168 km/h, a na osiągnięcie 100 km/h potrzebuje on 13,1 sekundy. Zużycie paliwa i emisja CO2 w cyklu mieszanym wynoszą odpowiednio 8,4 l/100 km i 222 g/km.

 

Nowa Navara z kabiną czterodrzwiową właśnie dociera do salonów, a wersje z kabiną przedłużaną będą dostępne na początku 2013 roku.

 

Na drugim biegunie gamy wersji plasuje się Navara Platinum, w której przydatne rozwiązania techniczne połączono z wyrazistą estetyką.

 

Navara Platinum oparta na modelu z silnikiem 2.5 dCi 190 KM ma wszystkie atuty masywnego pickupa z napędem 4x4 oraz wyposażenie wspomagające kierowcę w każdej sytuacji, takie jak nawigacja satelitarna i kamera cofania.

 

Uzupełnieniem ekskluzywnego wyposażenia Platinum jest unikatowe matowe oksydowane wykończenie detali nadwozia, w tym grilla, lusterek bocznych i klamek drzwi, które kontrastuje z czterema dostępnymi kolorami: czarnym, białym, srebrnym oraz eleganckim brązowo-czarnym metalizowanym lakierem „czarny pieprz".

 

Navara w pozostałych wersjach wciąż jest jednym z najchętniej kupowanych pickupów w Europie, zapewniających komfort dla pasażerów i umożliwiających dynamiczną jazdę bez uszczerbku dla funkcjonalności lekkiego pojazdu dostawczego. Solidna rama kratownicowa oraz dołączany napęd na cztery koła wraz z reduktorem sprawiają, że Navara idealnie sprawdza się na przykład w branży budowlanej, gdzie wymagana jest dobra przyczepność na każdej nawierzchni.

 

Oprócz czterocylindrowych diesli Navara może być wyposażona w techniczne zaawansowany silnik wysokoprężny V6 o pojemności 3 litrów, rozwijający moc 231 KM i 550 Nm momentu obrotowego.

 

 

Primastar

Średni van, plasujący się między NV200 i NV400, to efekt współpracy z partnerem w Sojuszu, firmą Renault. Najnowsza wersja obecna na rynku od nieco ponad 3 lat została poddana istotnym modyfikacjom podnoszącym komfort i wygodę użytkowania. Wprowadzono między innymi automatyczną klimatyzację i moduł Bluetooth umożliwiający bezprzewodowe podłączenie telefonu. Dodano także bezobsługowy filtr cząstek stałych oczyszczający spaliny i wydłużono przerwy międzyprzeglądowe.

Wszystkie silniki napędzają koła przednie i są zgodne z normą Euro 5. Diesle 2.0 dCi rozwijając moc 90 KM lub 115 KM.

 

Silniki Primastara zapewniają możliwość przewożenia ciężkiego ładunku i bardzo dobre przyspieszenie, a także oznaczają się niskim poziomem hałasu.

Należące do najlepszych w swojej klasie silniki dwulitrowe są dostępne z filtrami cząstek stałych (DPF) poprawiającymi czystość spalin bez wzrostu zużycia paliwa. Odpowiednio dobrane wartości momentu obrotowego zapewniają imponujące osiągi w obu wersjach jednostki napędowej (260 Nm w wersji 90-konnej i 300 Nm w wersji 115-konnej).

 

Firma użytkująca Primastary zmniejsza swoje oddziaływanie na środowisko naturalne. Nowo wprowadzone rozwiązanie OPTI, czyli opcjonalna kalibracja silnika oferowana w kombi i vanie, zmniejsza emisję CO2 do imponującego poziomu 180 g/km w wersjach z manualnymi skrzyniami biegów. Rozwiązanie to obejmuje techniczne udoskonalenia obniżające emisję CO2, takie jak nowe pompy oleju i wspomagania układu kierowniczego, lepsza sprawność cieplna, zmodyfikowana charakterystyka oleju przekładniowego, zmodyfikowany zawór EGR, a także opony o obniżonych oporach toczenia.

 

Primastar to nowoczesny i innowacyjny van o ładowności do 1285 kilogramów, oferowany w wersji furgon lub kombi do przewozu osób. Primastar jest produkowany przez Nissana w Barcelonie i występuje na rynku także jako Renault Trafic i Opel Vivaro.

 

Cabstar

Solidny i uniwersalny Cabstar, produkowany także w Hiszpanii (Avila), jest dostępny w wielu wersjach, w tym ze skrzynią ładunkową z opuszczanymi burtami, jako wywrotka i z nadwoziem skrzyniowym, z pojedynczą lub podwójną kabiną oraz z pojedynczymi i lub bliźniaczymi kołami na tylnej osi. Samochód występuje z trzema rozstawami osi. Dopuszczalna masa całkowita wynosi od 2,8 do 4,5 tony, a ładowność 2729 kilogramów w najmocniejszej wersji jest rekordowa w tej klasie pojazdów.

 

Obydwie wersje silnika o pojemności 2,5 litra oraz czterocylindrowy 16-zaworowy silnik 3-litrowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem spełniają normy Euro 5, a w przypadku silnika trzylitrowego, nawet bardziej rygorystyczne normy EEV. Jednostki te rozwijają moc odpowiednio 120 KM i 140 KM (2,5 litra) oraz 150 KM (3 litry) Wartości maksymalnego momentu obrotowego to odpowiednio 250 Nm, 270 Nm i 350 Nm.

 

Wszystkie Cabstary są wyposażone w filtr cząstek stałych z podwójnym układem regeneracji: oprócz regeneracji automatycznej użytkownik może uruchomić system ręcznie, jeżeli warunki automatycznej regeneracji - czyli jazda z prędkością 60 km/h przez 30 minut - nie mogą zostać spełnione, lub jeżeli wynika to z harmonogramu eksploatacji pojazdu. Regeneracja uruchomiana manualnie trwa około 20 minut.

 

Inne zmiany w pojeździe to nowy bezobsługowy wał napędowy, większe sprzęgło, układ chłodzenia paliwa oraz zmodyfikowany układ wydechowy. Nissan oferuje także mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Zmiany wizualne to nowy przedni zderzak i zmienione oznaczenia modelu. W kabinie zmniejszono poziom hałasu i usprawniono wentylację.

 

Niższe koszty eksploatacji wynikają między innymi z wydłużonych do 40 000 km okresów międzyprzeglądowych (w przypadku silników 2,5 litra), natomiast zmiany wartości przełożenia przekładni głównej i modyfikacje silnika podnoszące jego sprawność zaowocowały obniżeniem zużycia paliwa sięgającym 8%.

 

Mimo kompaktowych wymiarów pozwalających dotrzeć z dostawą do odbiorcy przez zatłoczone miejskie ulice pojemność skrzyni ładunkowej Cabstara należy największych w tej klasie, a przestronna kabina i doskonała widoczność do przodu znakomicie ułatwiają manewrowanie.  

 

Cabstar jest wyposażony w szereg funkcji standardowych i dodatków spotykanych zwykle tylko w samochodach osobowych. System ułatwiający ruszanie na wzniesieniu (EHS) to bardzo praktyczne rozwiązanie zapobiegające stoczeniu się pojazdu. Na liście opcji znajdują się też takie pozycje jak kluczyk zbliżeniowy, elektrycznie sterowane szyby i klimatyzacja, a nawet wysoce efektywny i niedrogi system nawigacji i łączności Nissan Connect z ekranem dotykowym.

 

System odbiera komunikaty o sytuacji w ruchu drogowym przez TMC (Traffic Message Channel) i jest wyposażony moduł Bluetooth do podłączenia telefonu oraz złącza Aux‑in i USB umożliwiające podłączenie pamięci zewnętrznej lub odtwarzacza MP3/iPod do systemu nagłośnienia w kabinie.

 

Atleon

Największa ciężarówka w europejskiej ofercie Nissana to jeden z najwszechstronniejszych pojazdów na drogach, wysoko oceniany przez zawodowych kierowców. Popularny wśród firm oferujących zabudowę podwozi Atleon z hiszpańskiej fabryki w Avilii może być dostosowany praktycznie do każdych wymagań.

 

Masywny Atleon o wyrazistej stylistyce typowej dla marki Nissan jest oferowany w szerokiej gamie wersji o rozstawie osi od 2800 do 4400 mm, dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 8 ton, ładowności do 4925 kg i maksymalnej długości do 6580 mm. Dostępne są dwa czterocylindrowe turbodoładowane silniki Diesla z common rail. Pierwszy, o pojemności 3 litrów, rozwija moc 150 KM i maksymalny moment obrotowy 350 Nm. Drugi silnik ma pojemność 4,5 litra - w jego przypadku moc i maksymalny moment wynoszą 185 KM i 700 Nm. Obydwa silniki są zgodne z normą Euro 5, a silnik trzylitrowy spełnia nawet wymagania bardziej restrykcyjnej normy EEV.

 

Podobnie jak w Cabstarze, standardowe wyposażenie (wersje z silnikami o pojemności 3 litrów) obejmuje filtr cząstek stałych z podwójnym układem regeneracji uruchamianym automatycznie lub ręcznie. Modyfikacje silników i przełożenia przekładni głównej zaowocowały obniżeniem zużycia paliwa i emisji CO2 nawet o 7,8 procent.

 

Komunikat opublikowany przez Nissana